Felhasználás célja
Készülnek otthoni, hobbi célra szánt asztalok, valamint az ITTF szervezet szabályainak megfelelő versenyasztalok is.
Elhelyezés
Ez a legfontosabb szempont, amit figyelembe kell vennünk a választásnál. A kültéri asztalok magasabb árkategóriájúak mivel sokkal több külső tényezőnek kell ellenállniuk. Ilyen tényezők az időjárás, UV sugárzás, hőingadozás, magas páratartalom. Emellett fontos a tükröződésgátló felület. Ezeket az asztalokat magasabb minőségű alapanyagokból készítik általában, és a kidolgozásuk is részletesebb.
A beltéri asztalok kizárólag beltéri használatra ajánlottak, ezeknek játéklapja elsősorban közepes sűrűségű farostlemezből készül, sem a lap, sem a többi alkatrész nem alkalmas arra, hogy a külső tényezőknek ellenálljon. A kültéri asztalokat edzett fából készítik, és laminálják is.
Amennyiben beltérre vásárolnánk asztalt ne felejtsük el figyelembe venni a meglehetősen nagy helyigényt sem. Legalább 3 méteres helyre lesz szükségünk.
Az összecsukhatóság főként a beltéri asztalokat érinti, a kültéri asztalok általában stabilabb, robusztusabb asztalok, nagy valószínőséggel nem veszik el más elől a helyet, ezért ezek legtöbbször szilárd asztalok, míg a beltéri asztalok esetén nem biztos, hogy van egy egész lakrészünk arra, hogy egészévben tároljuk asztalunkat.
Kétféle összecsukható asztal létezik, amelyiknek mindkét játékrészt felhajthatjuk, vagy amelyiknek csak egyik oldala felhajtható, így tudunk egyedül is gyakorolni/játszani.
Régebbi modelleknél probléma volt, hogy le kell szerelni a hálót és a hálótartóvasat ahhoz, hogy összetudjuk csukni asztalunkat, manapság erre már nincs szükség.
Felszereltség
Nagyon sokszor felmerül a kérdés, hogy milyen alapvető tartozékai vannak a pingpongasztaloknak, előfordul ilyen is, olyan is, nehéz általánosítani. A hálótartóvas és maga a háló szokott sokszor tartozék lenni. Fontos megjegyezni, hogy Joola asztaloknál ezt mindig külön kell megvásárolni, soha nem tartozék!
Megesik, hogy tartozék még az ütő, ütőtok vagy pingponglabda, azonban ez ritkábban fordul elő.
Közkedvelt kiegészítő a kerék is, hiszen egy pingpongasztal nem egy könnyű darab, amit egymagunk csak úgy ide-oda mozgatunk, súlyuk akár a 100 kg-t is elérheti, de általánosan 60-90 kg közötti súlytartományban mozognak. A kerék anyaga lehet műanyag és gumi is, a gumikerekek népszerűbbek a felhasználók körében, jobb minőségű, magasabb árkategóriájú asztaloknál használják.
Játéklap anyaga, minősége
A beltéri és kültéri asztalok lapjai különböző anyagokból és technológiákkal készülnek. A beltéri asztalok általában a feljebb már említett MDF anyagból készülnek, míg a kültéri asztalokat sokszor különböző technológiával készített edzett fából állítják elő, amit a strapabírás, és a külső hatások ellenállása miatt laminálnak. De készülhetnek még műanyagból és laminált alumínium lemezből is.
Lapszilárdság
Az asztallap vastagsága is igen jelentős tényező, a legvastagabb lap 25 mm, bár ezek ritkábbak. Általánosságban 19-21 mm közötti vastagság a jellemző, ez leginkább a falapokra igaz. A műanyag lapok 4-5 mm vastagok.
A keménység nagyban befolyásolja az asztal pattanási tulajdonságát, azonban az is nagyon fontos, hogy stabil egyenletes felületen helyezzük el az asztalt.
Keretszerkezet
Léteznek könnyűszerkezetes modellek, ez inkább a hobbi célú asztalokra jellemző, hiszen ezek nem olyan strapabírók. Ezzel szemben a vízszintes erősítéssel is rendelkező asztalok már komolyabb, intenzívebb felhasználásra is alkalmasak.